Co by v kurzu potápění mělo být

//Co by v kurzu potápění mělo být
Co by v kurzu potápění mělo být 2020-03-10T15:44:04+00:00

Project Description

Každý by měl zažít kurz bezpečný a zábavný. Vždyť potápění je radost a pohoda… proto se potápíme.

Vždy na začátku je důležité ….  než vložíme své sny o potápění do rukou odborníků….  být trochu obezřetnější, abychom tkz. nenalítli.

O potápěčských systémech a jejich záludnostech jsme si povídali v předcházející kapitolce… určitě si ji přečtěte.

Nyní co samotný kurz
Základem kurzu každé mezinárodní školy s dobrou kvalitou je několik věcí, které ve zkratce popíšeme. A na začátku kurzu se vždy ptejte svého možná budoucího instruktora, jestli to tak taky dělá. Vaše nejčastější a nejdůležitější  otázky by měli být pokládány asi takto:

  1. Jak kvalitní výukové materiály budu mít k dispozici – V  systému SSI se přidělují digitální on – line materiály, které si můžete stáhnout do svého mobilu, pc, tabletu, ať již v pc, androidu či v applu.  Méně moderní systémy ještě jedou v nudných a starých vydání knížek. Zeptejte se tedy, co by jste měli mít k dispozici vy a z jakého roku vydání materiál je. Více jak 5 let starý materiál k výuce je již nepřijatelný. A hlavně v jakém jazyce je k dispozici. Samozřejmotí je, že Vám materiál zůstane po skončení kurzu.
  2. Jaké  a jak staré používá potápěčské vybavení pro samotný kurz –  kolik má kompletů k dispozici. Měla by vás uspokojit informace o minimálně 15 stejných kompletech lišící se pouze velikostí…. protože jedině tak máte trochu možnost, že velikostně najdete komplet i na vás. Pozor… jiné vybavení mají v oblečení ženy i muži.. střihy jsou velice rozdílné. Jak staré vybavení má. A z kolika značek je má sestaveny. Obecně platí, že instruktoři matlalové mají vybavení ve svém skladě od  všech možných značek, kde se co dalo levně posbírat.  Život bych tomu asi nesvěřil. Naopak škola která vlastní vybavení od jedné… max dvou značek znamená, že výběr byl sofistikovanější. Měli by převládat kvalitní značky jako je Scubapro, Mares, vyhnul bych se vybavení s né moc dobrou pověstí jako je Soprasub, Aqualung, Technisub či Dacor
  3. Skryté poplatky a náklady, co je a co není v ceně – Je v ceně kurzu certifikace? Závěrečné ponory na otevřené vodě? Nemusím si na kurz nic kupovat ( tady jedno doporučení… bude li po vás někdo chtít, aby jste si, i třeba se slevou, kupovali do kurzu třeba svoji masku, ploutve atd. tak to rozhodně nedělejte. Stáváte se totiž  lehkou kořistí prodejce, který vám prodá cokoliv, co nemůže prodat. Je potřeba projít kurzem a teprve potom, až si vše vyzkoušíte máte možnost si správně vybrat. Už o vybavení budete vědět výrazně více a pak se i můžete správně rozhodnout… když budete chtít, ale nemusíte. Ale před kurzem opravdu nedoporučujeme)
  4. Ptejte se, kde se budou konat závěrečné ponory na otevřené vodě. Trvejte, aby vás  instruktor vzal někam, kde na sebe uvidíte. Někteří střelci se Vás budou snažit zatáhnout na Slapy či Orlík či na podobnou lokalitu, kde neuvidíte ani na svoji ruku.  Zeptejte se tedy, kde budou závěrečné ponory..

Pohlídejte si, aby jste první krůčky pod vodou dělali na bazénu a ne někde rovnou na venkovní vodě. Nekalí instruktoři šetří náklady za bazén a šup s vámi rovnou do venkovní otevřené vody. Toto není možné dělat v mezinárodním systému a kdyby to někdo takový dělal, tak ihned nahlásit. Po prvním ponoru na otevřené vodě, na který adept potápění není ještě připraven, je většinou jeho poslední.  Ne že by se mu třeba něco stalo, ale zážitky jsou tak negativní, že to zájemce spolehlivě odradí. Jedinou variantou, když není možno jít na bazén je ohraničená, kontrolovaná voda z velmi dobrou viditelností.

Také po ukončení cvičení na bazénech trvejte na závěrečných ponorech na otevřené vodě ( bývají minimálně 4). Potřesením rukou od instruktora po bazénu se slovy ” Jsi moc šikovný… moc dobře ti to šlo… teď už nemusíme na otevřenou vodu, protože jsi šikovný a tak tě odcertifikuji už teď” se braňte.  Teprve praxe v přírodě vás teprve má připravit na bezpečné potápění.

Přijďte se podívat na zázemí instruktora před tím, než mu pošlete peníze či si plácnete. Zázemí hodně napoví. Každé centrum potápění by mělo mít svůj obchod, kompresor, velkou půjčovnu, příjemnou učebnu, kde by jste měli trávit čas při teoretické přípravě. Pozve li Vás někdo na teorii do hospody či do parku, tak rychle utíkejte.

 

Když budete mít dotazy, tak nám napište, rádi vám poradíme… radek@octopusdivers.cz