Jaký výukový systém zvolit – důležité

//Jaký výukový systém zvolit – důležité
Jaký výukový systém zvolit – důležité 2020-03-10T14:07:54+00:00

Project Description

Je to trochu džungle a pravdu znají jen odborníci. A začínající potápěči někdy (často) padnou do pasti….

Jistě se všichni shodneme na tom, že když si chceme začít dělat potápěčský kurz, tak požadujeme po jeho dokončení potápěčský průkaz tkz. mezinárodní licenci. Tedy v úplném překladu chceme  mezinárodní certifikaci na potápění platící všude na světě.  Aby nám nikdo nedělal problémy s tím, že tento typ karty nezná a tudíž nás nepustí do vody. Bohužel se to ale stále stává. Nejde o to, že by Vám nebylo uvěřeno, že jste absolvovali regulérní a poctivý kurz.  Jde spíš o právní krytí samotné základny či jiného subjektu, který Vám poskytuje u moře či někde jinde u vody nějakou službu. Krytí ve smyslu, že jste si tu certifikaci nevytiskli na svojí tiskárně na kus plastu.

Nyní tedy jak to je
Pravidla potápění a tím i určování, který potápěčský system je či není mezinárodní, má na starosti nezávislá organizace pod zkratkou EUF. Stanovují pravidla potápění, bezpečnostní standarty, limity potápění….. a také výukové standarty, které musí mít každá výuková organizace, která se chce zvát “Mezinárodní”. Jde i o úroveň instruktorů a jejich zkoušky, vybavení výstrojí a i o učební materiály.
Co je důležité… tato organizace vydává výukovým systémům potvrzení o Mezinárodnosti jen na dobu 5 let a pak je znovu zkoumá, jestli splňují mezinárodní standarty. A to je právě ten kámen úrazu!!!  To co někdo někde splnil s odřenýma ušima za 5 let už nemusí být pravda.

Naštěstí je tu několik mezinárodních subjektů, kteří cílevědomě a stabilně pracují na své úrovni a nedopustí nikdy snížení kvality. Hlavním premiantem je výukový system SSI, který dlouhodobě dbá na kvalitu a poměrně dobře se mu daří začleňovat do systému moderní komunikace. Co je pro nás ale nejdůležitější??… to že i Český trh, který je výrazně menší než kdekoliv jinde na světě, mu stojí za námahu. Kvalita a množství výukových materiálů systému SSI v českém jazyce je obdivuhodná a prostě skvělá. Sami se můžete přesvědčit na stránce www.divessi.com… samozřejmě v českém jazyce. Mobilní aplikace s digitální certifikací je v SSI již tři roky a ostatní o této moderní službě teprve uvažují.

Dalšími v řadě, kde nemůžete udělat špatně z hlediska mezinárodnosti je výukový program  PADI, CMAS, ANDI. Je však otázkou, co pro tyto systémy jako Čech znamenáte. V PADI jsme učili 10 let a právě z důvodu kvality jsme před 11 lety přešli k systému SSI.  Hodně nejistoty je ve výukových  systémech IANTD, EWD, UDI, NAUI, atd…. tyto systémy občas mají a občas nemají mezinárodní status. Tak dejte pozor..

Co říci závěrem. I když o systému to vždy není a hlavní věc je, jak pečlivý a kvalitní je instruktor a jeho práce, tak nebýt v puštěn do vody někde u moře taky není nic příjemného…
Vždy se zajímejte o zázemí, jestli Instruktor dělá instruktorskou práci jako svojí hlavní  činnost ( i ve snaze být pořád v instruktorské formě se to někdy nedaří, když přes den chodíte někam do “Kolbenky” a kurzy děláte jen občas po večerech). Zajímejte se, zda má škola velkou půjčovnu s kvalitním vybavením, zda máte k dispozici kvalitní výukové materiály.

A pak si vyberte…. držíme palce!!!