Potřeby pro potápění na nádech

//Potřeby pro potápění na nádech
Potřeby pro potápění na nádech 2019-02-05T09:47:06+00:00

Project Description

Základní potřeby pro potápění na nádech jsou všeobecně nazývány pod zkratkou ABC –  tedy maska, šnorchl a ploutve.
Při výběru svého vybavení je nutno postupovat velmi obezřetně a třeba přihlédnout k několika parametrům u každé části vybavení.

Naprosto základní a jeden z nejdůležitějších kritérií je materiál, ze kterého je vybavení vyrobeno. Správně by mělo bát vybavení vyrobeno ze 100% silikonu, který vylučuje drobný povrchový maz a tím pádem odolává dlouhodobě agresivnímu prostředí jako je  chlorovaná či mořská voda. Bohužel obchodní praktika většiny řetězců, ale prodejen sportovního vybavení a dokonce i některých specializovaných prodejen je taková, že dodávají zboží s označením Silikonové vybavení. Nicméně ne 100% silikonové. Silikon tedy ve výrobku je, ale v poměru třeba 40% – 60% a zbytek je nahrazen levným vinylem.  To vede k tomu, že vybavení během dvou let začne tvrdnout a přestane být pružné. Což hlavně u masky je velký problém, protože do ní začne téci a stává se tím nepotřebnou. Během dalších  let se vybavení v podstatě rozpadá – přestanou držet švy u ploutví i masek, u šnorchlů se začnou ulamovat držáky k masce. Vybavení při pořizování je levnější a cena se zdá být velmi přijatelná. Nicméně zatím co 100% silikonové vybavení máte na celý život a není potřeba ho měnit, vybavení s vinylem do 5 let budete muset vyměnit.

Maska: V první fázi je nutné vědět, zda potřebuji masku normální či dioptrickou. V případě, že by jste potřebovali dioptrickou je třeba se zaměřit při výběru na masky, u kterých lze vyměnit základní skla za dioptrické. Dioptrická skla nejsou tak drahá, aby jste si nedopřáli pod vodou pohledový komfort jako na hladině. Potom je důležité věnovat pozornost samotnému tvaru masky. Každý obličej je jiný a je proto důležité vybírat z většího počtu masek a pod odborným dohledem vybrat tu pravou právě pro Vás. Maska, která je vhodná pro Vašeho kamaráda nemusí být dobrá pro Vás. Je tedy dobré se poradit a zkoušet.

Šnorchl: Zde alchymie není tak veliká, ale i zde platí, že kvalitní materiál je základem dobrého šnorchlu.
Jednotlivé typy bychom mohli rozdělit do těchto skupin – jednoduché trubky a trubky s vrapovanou hadicí, šnorchly s ventilem a bez ventilu a nakonec komfortní šnorchly s funkční záklopkou proti zalití vody při zanoření či bez ní. Vše má své a opět by Vám měli ve specializované prodejně správně poradit.

Ploutve: Velmi důležitá část vybavení, které je někdy mylně opomíjená. S ploutvemi totiž máte na hladině větší výtlačnou sílu, tak že vám nohy neklesají pod hladinu a můžete pohodlně pozorovat podvodní život. při pořizování ploutví je nutné brát v úvahu, jaky jste fyzický typ… zda silový či frekvenční. každá ploutev je totiž jinak tvrdá a ohebná. proto je důležité, aby jste si vybrali vždy ten typ, který se hodí pro Vás. Také je nutné si na šnorchlování pořídit botičkové ploutve a ne páskové.

Velmi důležité doporučení. Vybírejte si vybavení vždy ve specializovaných prodejnách, kde prodavač bude nejlépe instruktor potápění. Podrobná znalost vlastního sortimentu je základ dobrých rad a doporučení při Vašem výběru. Ušetříte si tak peníze a vyhnete se nemilému překvapení u vody s méně funkčním či nevhodným vybavením.