Egypt – Safari St. Johnes reef 12.-19.5.2018

//Egypt – Safari St. Johnes reef 12.-19.5.2018

Kolu ta mam? Jak se máš?
První slova našeho průvodce Caponeho po příletu do egyptského Marsa Alamu, kde jako vždy, začínala naše fantastická cesta na St. Johnes reefy u  Sudánských hranic…

Noční let nikomu moc nepřidá a tak jsme trochu pomačkaní, ale již celkem v klidu před letištěm sedli do luxusního klimatizovaného  autobusu…  bylo dobré, že naše běžné pracovní starosti pomalu zůstávaly někde za námi.

Potápěčské safari na lodi je vůbec prima věc na vyčištění hlavy. Díky  pobytu bez pevniny…. daleko na moři velmi brzo přestane být signál na mobilních aparátech, což vede  některé workoholiky až k panickým stavům chvílemi přeskakující k depresi. Ruku s mobilem natahují k nebi a snaží se chytit alespoň jednu čárečku… marně… už jsme prostě daleko.. Je vidět jak se těkající zrak pomalu zklidňuje a z přepracovaných trosek se stávají normální lidé, co jsou schopni se i usmát na svět.. Životní aktivity se pak ztenčí na několik základních a něco málo vedlejších aktivit, které má člověk za celý den na práci:  jíst, pít, vylučovat, spát jako základ… potápění, klábosení a dočítání detektivky, kterou jsem začal číst před třemi lety konče. Prostě život bez našeho důležitého rozhodování jede v klidu dál.

A tuto nádheru jsme měli zase před sebou… odrazili jsme tedy od břehu a začali lodním šroubem stahovat námořní míle, abychom se co nejdříve dostali na vysněné lokality. St. Johnes reefy jsou hodně dole pod poloostrovem Ras Banas a dle mě patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze v Egyptě na potápění vidět. Pět hlavních reefů tvoří přirozenou čistící stanici pro velké množství živočichů. Je na co koukat.. Postupně  potkáváme želvy, reefové žraloky a na konci i majestátného oceánského žraloka Dlouhoploutvého, který patří mezi 5 nejnebezpečnějších žraloků světa… Ale asi někde jinde, protože zde si ho v klidu prohlížím již 20 let a s jistou dávkou respektu se v poklidu tolerujeme. Já ho nehladím a on není moc zvědavý.. mezi tím  potkáváme Eagle raye, Napoleony a další běžnou faunu Rudého moře. Nesmíme ani zapomínat na jedinečnost korálového světa… v tom se Rudé moře řadí mezi světové špičky jako je Indonésie. Barevnost a celistvost korálů je neuvěřitelná.

Na lodi během celého týdne probíhaly specializační kurzy, nástavby k základnímu kurzu potápění… je tu čas a pohoda, tak že vše probíhá v poklidu. Adepti mají prostor na získání zkušeností a dovedností jako je hloubka, navigace, noční potápění a potápění s obohaceným vzduchem o kyslík – Nitrox.
Bohužel někteří z účastníků neměli v minulosti dobré učitele potápění a tak jsme často museli opakovat i úplné základy. Budoucí pokročilí potápěči hltali každou informaci s povděkem a já si v duchu tiše nadával na rádoby instruktory, kteří odvedou mizernou práci a vůbec se za to nestydí. Ale nakonec vše dopadlo dobře. Vše se dohonilo a nakonec z lodi odcházela partička nadšená svými dovednostmi. A tak to má být.

Týden utekl jako voda… nádherně potápění na luxusní lodi, prima parta lidí… co víc si člověk mohl přát… hmmm… ještě jeden týden navíc???? Srpnu a v řijnu jedeme zase… tak snad to vydržíme…

Fiš muškela… Nemáme problém

2018-06-05T14:21:18+00:00